Military History Books
by Harold A. Skaarup   www.SilverHawkAuthor.com   
 
Author

Harold A. Skaarup (www.SilverHawkAuthor.com)

Harold (Hal) Aage Skaarup, BFA, MA, CD, Honorary Lieutenant-Colonel for 3 Intelligence Company, had been an Army Intelligence Officer for most of his 40 years service in the Canadian Forces from Feb 1971 to Aug 2011.

Reserve Officer University Training Plan (ROUTP) Officer Cadets, CFB Shilo, Manitoba, summer of 1973 (Author standing 3rd from the right).

1 Canadian Mechanized Brigade Group, Sarcee Barracks, CFB Calgary, Alberta, June 1975 (Author standing 8th from the left).

Reserve Intelligence Officer training, Intelligence Company, Canadian Forces School of Intelligence and Security (CFSIS), CFB Borden, Ontario, summer 1975.  Standing: Lt Skaarup, 2Lt Painter, Maj Veinotte, Lt ?, Lt Harrison, Lt Watts, Lt McLeod, Lt ?.  Seated: Capt Brawne, Capt Young, Maj Watts, WO Handson.

Militia Intelligence Training, CFSIS, CFB Borden, 1975.  Rear Row: Lt Dale Watts, Lt Bill McLeod, Lt Painter, Lt Hal Skaarup, Cpl ?, Cpl (W) Kathy Ells, Cpl ?, Cpl ?, WO ?, Cpl Lefebvre, Cpl ?, Cpl ?, Lt ?, Lt ?, WO Gary Handsen.  Centre Row: Lt Izzo, Lt Harrison, Cpl ?, Pte (W)Linda Pugh, Cpl Murphy, Cpl (W) Sandra Bullock, Pte Barry MacDonald, Cpl (W) Dawes, Sgt ?.  Front row: Capt Robert Milburn, MWO LeCavalier, Capt Young, Maj Sherman Veinotte, Maj Watt, Capt Brooks, Sgt Charlebois.  (If you recognize and can identify any Iève missed, please e-mail me and I will update)

3 Intelligence Company, Halifax Nova Scotia, on exercise at Camp Aldershot, Fall 1975.  Rear Row: Barry MacDonald, Lorne Cooper, Sherman Veinotte, Ken Young, Wes von Papineau.  Front Row: Hal Pugh, Bob Milburn, Hal Skaarup.

Basic Parachutist Course, Canadian Airborne Centre (CABC), CFB Edmonton, Alberta, Sep 1975 (Author 2nd row, 2nd from left)

Canadian Forces Parachute Team, the Skyhawks, Author exiting a de Havilland Single Otter over Mountainview, Ontario, Aug 1977.

From 1977 to 1979 he was a member of the Canadian Forces Parachute Team (The SkyHawks) based at the Canadian Airborne Centre (CABC) at CFB Edmonton, Alberta.

Militia Intelligence Concentration, Winnipeg, Manitoba, Nov 1980.  Author was serving with the Northern Alberta Militia District Intelligence Company.

From 1981 to 1983 he served as the SO3 Intelligence Staff Officer at HQ CF Europe (CFE) in Lahr, Germany, shown here with a Soviet-built T-62 tank, at Hohenfels training centre, Germany. 

While on duty in theatre, earned his German Army Parachute wings with 1 Luftlanddivision, at Calv, Germany, 30 June 1982. 

The Author received his Canadian Forces decoration (CD) in Feb1983 as a reserve Captain while serving at CFE in Lahr.

Shortly afterwards, he was sworn into the Canadian Forces Intelligence Branch as a Second Lieutenant on 19 July 1983, by LCol Robinson, HQ CFE G3.

The Author completed the Basic Intelligence Officer 82A, Course 8301 at CFSIS on 23 Nov 1983, and remained with the school as an Instructor until March 1984, when he was posted to Ottawa, where he served as an Intelligence Analyst until the summer of 1986.

From 1986 to 1989, he served as the Regimental Intelligence Officer for the Canadian Airborne Regiment, which was at that time part of the First Special Service Force (FSSF) based at CFB Petawawa, Ontario.  During his Airborne service he took part in a 7-month United Nations (UN) deployment to Nicosia, Cyprus from August 1986 to February 1987. 

He earned his British Parachute Wings while jumping with the Red Devils Parachute Team in Nicosia, Cyprus.

Canadian Forces Staff School Course 69, Toronto, Ontario, Sep 1987.

In June 1989 he was posted to the HQ and Signals Squadron, 4 Canadian Mechanized Brigade Group (4 CMBG) based in Lahr, Germany, where he served three years as the G2 Operations Officer, spending a great deal of time in an M577 Command Post Carrier.  

On his return to Canada he served as an Instructor at the Canadian Forces School of Intelligence and Security (CFSIS) at CFB Borden, Ontario and two years later as the Intelligence Directing Staff Officer and Base G2 at the Tactics School, part of the Combat Training Centre (CTC), at CFB Gagetown, New Brunswick.  In May 1997, he earned his Master’s degree in War Studies with the Royal Military College of Canada (RMC) in Kingston, Ontario. 

From 23 June to 30 December 1997, Major Skaarup served as the Commanding Officer (CO) of the Canadian National Intelligence Centre (CANIC) with the NATO-led Peace Stabilization Force (SFOR) in Sarajevo, Bosnia-Herzegovina.

Following a year-long Technical Science Course at RMC, he was posted to the J2 Exercise Section at North American Aerospace Defence Command (NORAD) HQ in Colorado Springs, Colorado from 1999 to 2003.  He was on duty in Cheyenne Mountain when the 9 Sep 2001 terrorist attacks took place.  On his return to Canada in 2003, he served with the Land Forces Atlantic Area (LFAA) in Halifax, Nova Scotia as the area G2. 

 

From January to July 2004, he was the Deputy G2 and Chief of Intelligence Assessments on the staff of the Kabul Multinational Brigade (KMNB), as part of the International Security Assistance Force (ISAF), in Kabul, Afghanistan.  In 2006 he was posted to 3 Area Support Group (3ASG), CFB Gagetown, where he served as the Deputy G3 Operations until his retirement on 8 August 2011. 

Hal is married to Faye and they have two sons, Jonathan and Sean.  Jonathan and his wife Jocelyn have added grandson Cole and granddaughter Ashley to the family.  Hal and Faye live in Fredericton, New Brunswick, where he continues to write military history and works as a volunteer docent at the New Brunswick Military History Museum at 5 Canadian Division Support Base Gagetown.

In December 2014 Hal was appointed by Canada's Minister of National Defence as the Honorary Lieutenant-Colonel of 3 Intelligence Company, based in Halifax for a three year period beginning on 1 February 2015.